Italská kuchyně sluší i moravským vínům

Italská kuchyně sluší i moravským vínům

Víno máme obvykle spjato s výjimečnými příležitostmi v našem životě. Události jako narozeniny, promoce či svatby si ho vyloženě žádají, protože vzácný okamžik jen podtrhují.

Dopřát si ho ale můžete i v úplně obyčejných dnech - chutné a kvalitní víno je snadno promění v neobyčejné. Ať půjde o speciální příležitost, nebo chcete zpestřit běžný všední den, kombinace kvalitního vína s hodícími se pochutinami vyčaruje slavnostní atmosféru kdykoliv.

Kompletní zážitek

Aby tedy zážitek byl kompletní, nesmí samozřejmě chybět dobré jídlo. Jedny z nejlepších pokrmů nabízí italská kuchyně, která právem patří mezi nejoblíbenější na světě. Ostatně, kdo by neznal fantastické těstoviny nejrůznějších druhů, které lze připravit na tisíce způsobů? Nebo lehoučkou křupavou pizzu, vynikající zeleninové saláty s extra panenským olivovým olejem či úžasné krémové dezerty typu panna cotta či tiramisu?

 
Kvalita na prvním místě

Skvělé chuti jednotlivých jídel je dosaženo díky kvalitním surovinám, na které Italové nedají dopustit. Všechno vsází na přírodní a čistou chuť bez zbytečných přísad. Výsledkem jsou lehké pokrmy, které skvěle zasytí, ale zároveň jsou dobře stravitelné. Protože patří mezi opravdové labužníky i ze zdánlivě jednoduchého a obyčejného jídla dokážou vykouzlit skutečnou delikatesu.

Důkazem toho je jejich vyhlášené krémové rizoto. S tím, jak ho známe my – tedy suchou rýží s kousky masa, mraženým hráškem a zasypanou eidamem, nemá opravdu nic společného. Základem pravého italského rizota je speciální kvalitní rýže typu Arborio, která má vysoký obsah škrobu a vytváří tak tekutou krémovou konzistenci. Vaří se stejně jako těstoviny, tedy tzv. na skus. Dále se neobejde bez sytého vývaru a trošce vynikajícího parmezánu. Jen tyto tři ingredience ale nestačí, přinášíme vám proto celý recept, který si můžete připravit ve vaší kuchyni. A všem strávníkům se budou sbíhat sliny!
 

Recept na pravé italské krémové rizoto

Pro 2 osoby budete potřebovat:
  1. pořádné lžíce másla
  1. šalotku
  1. rýže na risotto (tj. asi 3/4 hrnku arboria, nebo carnaroli)
  1. lžíce parmezánu
  1.  ml suchého bílého vína
vývar podle potřeby
 
Na másle zpěňte šalotku. Až zesklovatí, přidejte rýži a pečlivě promíchejte. Pak podlijte vínem a po odpaření alkoholu postupně přilévejte vývar. Vařte asi 20-25 minut na mírnějším ohni. Po dovaření přidejte trošku parmezánu a hned servírujte. Jakmile totiž vystydne, nelze ohřát a vrátit do stejné konzistence.

Kulinářský zážitek skvěle doplní svou chutí polosuché víno Rulandské šedé 2015 z Vinařství Hanzel.


Tak dobrou chuť!

Vinotrh

POTVRZENÍ VĚKU

Vstupujete na stránky s prodejem alkoholu.
Prosím potvrďte, že Vám již bylo 18 let.
ano, bylo
ne, nebylo
Bohužel, k návštěvě těchto stránek musíte mít věk, který odpovídá zákonné věkové hranici pro konzumaci alkoholu.