Klářiny tipy na párování

Klářiny tipy na párování

V srpnovém čísle časopisu APETIT prozradila národní sommeliérka ČR Klára Kollárová, jak si poradit s výběrem vín k jídlu. Doporučujeme přečíst celý článek Lenivý oběd s vínem, z něhož si dovolujeme reprodukovat základní pravidla párování vína a jídla.
   
  • Profesionální párování je velká věda, ale v domácích podmínkách to může být skvělá zábava.
  • Víno by nikdy nemělo přebít chuť jídla. Tedy mělo by být v harmonice všemi složkami jídla a případně některou z nich zvýraznit.
  • Nedůležitější je vždy dominantní surovina jídla, což většinou není maso, jak se může zdát. Důležitější je omáčka, koření, struktura a celkový dojem v ústech. Doma bych se řídila pravidlem, že lepší jsou dvě vína než jedno. Zvolte tedy jedno podle klasického pravidla, že k červenému masu patří červené víno, a pak vyberte jedno pocitově, například k rybě na grilu, která je lehce zakouřená, kupte lehké červené víno.
  • Důležitá je také struktura jídla: když je pevné a křupavé, potřebujete lehčí a svěží víno, je-li naopak krémové a hladké, potřebujete i takové víno.  K chřestovému salátu s citronovou zálivkou si dejte lehký veltlín, ke chřestu s holandskou omáčkou zvolte veltlín, který prošel kratším ležením v sudech, nebo zvolte odrůdu rulandské bílé.
  • V teplých dnech jsou skvělé vinné střiky, klasika jsou ty z bílého vína, ale vyzkoušejte i z růžového, skvěle udržují chuť  i s vodou. Nezapomeňte, že i ve střiku je důležitá kvalita vína. Kostku ledu pak klidně můžete hodit i do toho šumivého.
Vinotrh

POTVRZENÍ VĚKU

Vstupujete na stránky s prodejem alkoholu.
Prosím potvrďte, že Vám již bylo 18 let.
ano, bylo
ne, nebylo
Bohužel, k návštěvě těchto stránek musíte mít věk, který odpovídá zákonné věkové hranici pro konzumaci alkoholu.