Piálek & Jäger v novém sklepě

Piálek & Jäger v novém sklepě

Znojmo, 24. 7. 2019
text: Petra Pokorná, Vinotrh.cz


S typickým humorem, delikátním občerstvením, živou muzikou, s mnoha přáteli a samozřejmě s velkým množstvím skvělého vína otevřeli v sobotu 8. června 2019 oficiálně svůj nový sklep v Novém Šaldorfě vinaři Kamil Piálek a Jarda Jäger, zakladatelé a hlavní protagonistvé Vinařství Piálek & Jäger. Jednoznačně tím potvrdili, že se jim v oboru daří držet prst na tepu doby a v mnohém dokonce určovat trendy vinařství na jižní Moravě.
 

Beton versus pískovec

Novou budovu sklepa vystavěli Piálek s Jägrem v místě původního sklepa na vinařské návsi Nového Šaldorfa. Jde tedy o stejné místo, kde jste se s nimi mohli před deseti lety sedět na balících slámy u starého kládového lisu. Průčelí sklepa s tradiční sedlovou střechou respektuje původní styl a historizující architekturu sklepů v Novém Šaldorfě. Uvnitř sklepní budovy váš však překvapí moderní multifunkční interiér.

Vstupní degustační místnost s vinným barem zaujme svou klubovou atmosférou. Průhledy v podlaze prozrazují, že se pod vámi nachází další reprezentativní prostor, a to velká degustační místnost vhodná zejména pro speciální příležitosti a privátní akce. Tento víceúčelový prostor řešený v designu funkčního betonu skvěle kontrastuje s vlastní původní „dírou“, jak jsou zde odznačovány chodby vinných sklepů vyhloubené v pískovcovém masivu původního mořského sedimentu. Při řízených degustacích si víno můžete vychutnat i přímo v těchto letitých chodbách. V útrobách stavby vznikla plně vybavená moderní kuchyně. Propojení vína s vysokou gastronomií hraje v tomto vinařství důležitou roli. V podkroví budovy vinného sklepa se navíc rýsuje i budoucí možnost ubytování.
 
 

 
 

Umění, kam se podíváš

„Tenhle sklep je náš splněný sen,“ komentoval přestřižení pásky při slavnostním otevření sklepa Kamil Piálek. Jeho tvůrčí a umělecké mezioborové založení se do konceptu sklepa výrazně promítlo.
Najdete zde sedm pevných pozic pro instalaci originálních autorských obrazů s možností prodeje. Pamatováno je i na umístění dalších uměleckých děl při přechodných výstavách. Mezi prvními zde vystavuje sám Kamil, jehož záliba v umělecké tvorbě je poměrně známá. Podobně si ho místní pamatují z devadesátých let jako člena několika lokálních hudebních uskupení. Nepřekvapí tedy, že jako muzikant dbal v obou hlavních degustačních prostorech na dobře řešenou akustiku, aby zde mohly probíhat také menší koncerty.
Křest spojení hudby a výtvarného happenigu si budova nového sklepa odbyla při letošním JazzFestu Znojmo, kdy zde s hudebním doprovodem malovala avantgardní malířka Tereza Damcová. Její dílko zatím stále visí ve sklepních prostorách.

Nejnověji propadl Kamil kouzlu vaření a s úsměvem dnes sám sebe označuje za kuchaře jejich vinařství. V nových prostorách už mají Piálek s Jägerm za sebou několik večerů tzv. zážitkových degustací, kde snoubí nejlepší ze svých vín s vybranými specialitami. Pokud byste podobný večer chtěli zažít, sledujte jejich Facebook, kde sdělují termíny nových zážitkových degustací i dalších akcí.
 
 

Víno ve velkém

Zatímco Kamil Piálek se ve vinařství Piálek & Jäger stará zejména o obchod a nekonformní marketing, Jarda Jäger vládne hlavně ve sklepě. Za svá vína pravidelně získává vysoká ocenění na místních i mezinárodních výstavách vín. Osobně ale za největší úspěch považuje, když jej někdo z kolegů z branže poplácá po zádech.
Jeho vína umně balancují na hranici odborníky uznávané kvality a spotřebitelského vkusu. Aromatickou sladkou Pálavu umí podržet na potřebném množství kyselin, umí si pohrát s výrazem hroznů z terroir vinic jako je Kraví hora nebo Weinperky, dává dostatečný prostor vínům zrajících na sudech. V jeho repertoáru najdete i vína sur-lie nebo vína se nulovým zbytkovým cukrem.

Nejnověji chystají Piálek s Jägrem na trh Veltín 2018 v lahvi Magnum, tedy v objemu 1,5 litrů. „Za tímhle vínem si stojím,“ komentuje jeho kvality sám Jäger a dodává: „je fantasticky minerální, žádný cukr a přitom vysoký extrakt, do pěti gramů kyseliny. Komplexní s velkým potenciálem ke zrání. Prostě Veltlín ve stylu Smaragdu z Wachau“. Tento Veltín se zařadí do jejich nové řady velkoobjemových lahví Jeroboam. Produkcí vína ve velkých lahvích následují Piálek & Jäger nejnovější světové trendy vinařského marketingu. Ty nyní velí vyjít vstříc spotřebitelům s vínem, kterého bude v lahvi dost pro celou partu.
 
 
 

 

Nejlepší wine bar na Jižní Moravě

Za husarský kousek vinařských samorostů Piálka a Jägera lze považovat umístění jejich právě otevřeného sklepa na prvním místě v kategorii Vinařství a vinné galerie projektu GOURMET Jižní Morava. Odborná porota jej vyhodnotila jako skvělé propojení vína a gastronomie.
„Neskutečně přátelská atmosféra a velmi osobní přístup, kdy platí: náš zákazník, náš pán. Srdcařský přístup z obou mladých vinařů doslova vyzařuje,“ hodnotí pozitivně koncept vinařství.

Lepší pozvánku do nového sklepa Piálka a Jägera v Novém Šaldorfě už snad nemůžete dostat. Zatím je pravidelně otevřeno pouze o víkendových podvečerech. Na objednávku se o vás ale Piálek s Jägrem rádi postarají kdykoliv!
 

Vína vinařství Piálek & Jäger v naší nabídce najdete ZDE.


Fotografie: Petr Vokurek, Gourmet Jižní Morava, Vinotrh.cz


 
Vinotrh

POTVRZENÍ VĚKU

Vstupujete na stránky s prodejem alkoholu.
Prosím potvrďte, že Vám již bylo 18 let.
ano, bylo
ne, nebylo
Bohužel, k návštěvě těchto stránek musíte mít věk, který odpovídá zákonné věkové hranici pro konzumaci alkoholu.