VEUVE SQUYBA – mladý PÉT-NAT od Špalků

VEUVE SQUYBA – mladý PÉT-NAT od Špalků

Znojmo, 2. 11. 2021
text: Petra Pokorná, Vinotrh.cz

       Kdo by neznal příběh královny šampaňského, vdovy Cliquotové, Veuve Cliquot, která smutek ze ztráty manžela přetvořila v triumf šumivého impéria. Podobnou paralelu zažili u Špalků, když se brzy zjara ujali vinice ovdovělé paní Skybové, ze které nakonec sklidili slibnou úrodu. Surovina s příběhem si žádala speciální přístup. Výroby vína se ujala nová generace, a to synové Marka Špalka, Jáchym a Štěpán. Pro výrobu svého prvního vína roztočili po letech historický lis v dědečkově sklepě, a rozhodli, že víno bude vyrobenu metodou PÉT-NAT, tedy jako přírodně perlivé naturální víno.

Co stojí na etiketě:

Milovníci bublin ve víně,
právě držíte v ruce víno, které by nevzniklo nebýt toho, že si nebohého pana Skybu z Načeratic vloni na podzim Pán Bůh k sobě vzal…
Zbyla po něm totiž vdova (francouzsky veuve) Skybová, která v předjaří tohoto roku chodila zoufale po vsi a ptala se místních, zda by se někdo neujal malé vinice, o kterou se vždy staral jen její manžel a které hrozilo, že zůstane ladem.
Odměnou nabízela celou úrodu.
A osud tomu chtěl, že jí do cesty poslal zrovna nás, kteří jsme právě skládali dědovi Kubíkovi u baráku staré révové keře z naší vinice na Kraví hoře, se kterými on tak rád v zimě topí.
Slovo dalo slovo… vinici jsme ostříhali, vyvázali, zelené práce udělali a bio postřiky ošetřili.
A překrásné hrozny nám byly odměnou. Především Sauvignon a taky trochu Muškátu a Veltlínu.
23. září jsme je sklidili a ještě tentýž den v Šaldorfě nohama pošlapali a vzápětí na našem starém kládovém lisu z roku 1784 vylisovali.
Po týdnu jsme již takřka úplně prokvašený mok (kvasil spontánně divokými kvasinkami) nalahvovali do tlakových lahví.
A tak spatřilo světlo světa 333 lahví unikátního PÉT NATu (přírodně šumivého vína s kvasničným kalem) naprosto bez přídavku síry pod nevšedním názvem VEUVE SQYBA.
Na zdraví a na věčnou památku načeratického vinaře pana Skyby!
Jáchym a Štěpán Špalkovi    
z Nového ŠaldorfaJáchym a Štěpán Špalkovi patří už ke čtvrté generaci vinařů v rodinném vinařství Špalkových, kteří přišli na Znojemsko z Valašska v rámci poválečného osídlování pohraničí. Rodinný podnik se může pyšnit titulem Vinařství roku 2014 v kategorii malé vinařství a jednoznačně patří k pilířům vinaření nejen na Znojemsku, ale na celé Moravě. Posuďte sami, jak se jim povedlo první letošní víno, které je součástí kolekce První mladá 2021 / II.!
 
Vinotrh

POTVRZENÍ VĚKU

Vstupujete na stránky s prodejem alkoholu.
Prosím potvrďte, že Vám již bylo 18 let.
ano, bylo
ne, nebylo
Bohužel, k návštěvě těchto stránek musíte mít věk, který odpovídá zákonné věkové hranici pro konzumaci alkoholu.