VOC Znojmo - první apelační systém v České republice

VOC Znojmo - první apelační systém v České republice

Vinaři ze Znojemské vinařské podoblasti zavedli v roce 2009 jako první v České republice tzv. apelační systém – vína originální certifikace, VOC Znojmo.
Jedná se o románský způsob značení vín, založený na systému pohledu na kvalitu vína dle místa původu hroznů, které dává vínům jedinečný a nezaměnitelný charakter. Vína zároveň musí splňovat striktně daná a kontrolovaná kritéria. Apelační systém tak rozšiřuje značení vín vedle stávajícího germánského způsobu značení vín, který dělí kvalitu vín dle cukernatosti hroznů. Oba způsoby, románský i germánský, nyní existují nezávisle na sobě a milovníkům vína tak přináší více informací při rozhodování o nákupu vína. Zavedením značení dle apelačního systému se Česká republika se zařadila mezi úspěšné tržní systémy, praktikující marketing kontrolovaného původu, po bok velkých vinařských producentů, kteří s podobnými systémy úspěšně pracují – Francie (AOC), Itálie (DOC), Rakouska (DAC) či Španělska (DO). Vína z těchto zemí jako je např. Chianti, Rioja nebo Chabli představují na současném trhu jasně identifikovatelné značky.

Ve Znojmě se apelační systém se týká pouze vín ze tří zdejších nejtypičtějších odrůd, a to je : Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené, případně jejich cuvée, která vykazují regionálně typický, jednotný chuťový profil.  Hrozny navíc musí pocházet výhradně z vybraných a uznaných viničních tratí.

Díky náročným požadavkům na kvalitu vín se do projektu zatím zapojilo sedmnáct vybraných vinařských společností:

Arte Vini    
Ing. Josef Dobrovolný – Vinný sklep                                
Vinařství Dobrá Vinice
Vinařství HANZEL 
Vinařství Kořínek                                            
Vinařství LAHOFER                                                           
Vinařství Líbal       
Vinařství Piálek & Jäger       
Vinařství Sádek
Vinařství ŚPALEK  
Vinařství VINICE - HNANICE      
Vinařství WALDBERG Vrbovec                                 
Vinné sklepy Lechovice     
VINO HORT  
VÍNO VANĚK                                        
Zemědělské družstvo Hodonice
ZNOVÍN ZNOJMO                           

Značení VOC přináší spotřebiteli jasně čitelné informace. Tím nejdůležitějším, podle kterého identifikujete každou láhev, je páska kolem hrdla, kterou víno získá pokud projde přísnými kritérii každoročního nominačního výběru VOC.
Snadno srozumitelná značka VOC Znojmo usnadní rozhodování spotřebitelů i obchodníků při nákupu; podle ní mohou kdykoliv a kdekoliv předvídat či rozeznat chuť a původ vína prvotřídní kvality, a to bez ohledu na konkrétního producenta.

Přijetí systému VOC Znojmo je pro Znojemsko, zdejší vinaře i Českou republiku významným krokem do nové vinné epochy.

Pro ctitele značení VOC Znojmo i pro ty, kteří se s apelačním systém teprve seznamují jsme připravili dvě výběrové kolekce vín VOC, které si můžete prohlédnout a zakoupit zde - VOC Znojmo I. a VOC Znojmo II.Vinotrh

POTVRZENÍ VĚKU

Vstupujete na stránky s prodejem alkoholu.
Prosím potvrďte, že Vám již bylo 18 let.
ano, bylo
ne, nebylo
Bohužel, k návštěvě těchto stránek musíte mít věk, který odpovídá zákonné věkové hranici pro konzumaci alkoholu.