Co s načatou lahví?

Co s načatou lahví?

12. 1. 2017, Znojmo

text: Petra Pokorná, Vinotrh.cz


Vypít! Samozřejmě. To je jediné hodnotné a praxí prověřené poselství dnešního postu, které zkvalitní a zpříjemní váš život, tak jak se na správný blogerský post patří :-).

Zbytek je o tom, jak jsem se rozhodla vyrábět svíčky z lahví od vína s originálními etiketami.

Nevím, jestli jsem sama, kdo nedokáže vyhodit lahev s obzvlášť designově vydařenou etiketou nebo kdo si pietně schovává lahve od mimořádných vín, z mimořádných míst nebo od mimořádných přátel. Mluvím o prázdných lahvích. U nás doma jejich počet téměř v každém okamžiku převyšuje počet těch plných.

Názorné DIY návody jak přeříznout lahev od čehokoliv hořícím motouzem mě zaujaly na internetu už před pár lety. Stejně tak jako široká škála jejich použití. A nápad na výrobu originálních vinných svíček byl tu! Zjitřeným kreativním zrakem už jsem se viděla pořádat vinné degustace se stylovým osvětlením. Schody do sklepa v nich zdobily rozzářená torza Châteauneuf-du-Pape, Mondaviho Cabernet Sauvignonu nebo sbírky Mladých z LAHOFERA. Těch už mám pěknou řádku. Jasná nominace na výrobu prototypu!
Lahev v místě zamýšleného řezu omotáme motouzem.
Ne takhle málo, to se ukázalo k ničemu, protože provaz
hned shořel. Méně hořlavý motouz výhodou!
 


Přestože většina návodů uvádí, že motouz se má  na
lahev už vázat namočený v hořlavině (třeba v acetonu),
my jsme zvolili bezpečnější napouštění motouzu
z injekční stříkačky.
 


A pak se to konečně zapálí. První tři pokusy skočili shořením motouzu bez porušení lahve. Takže jsme museli na lahev navázat opravdu silnou vrstvu.


Když už se nám zdálo, že máme dost nažhaveno, ponořili jsme hořící lahev do studené vody. Cvaklo to ...
 


… a lahev v zamýšleném místě řezu praskla.


Na poprvé docela slušné, ne?


Takhle vypadaly dva pokusy z loňské edice Mladých
od LAHOFERu po přeříznutí.
 


Ostré kraje jsme zabrousili brusným kamenem
do hladka.


A takhle to nakonec zářilo!

Samozřejmě až po druhé části DIY úkolu (česky to „udělej si sám“ zní tak nějak divně), a to naplnění svíčky. Přestože jsem za tímto účelem shromažďovala vosk ze svíček nejmíň poslední rok, rozhodnutí přenechat tento krok profesionálům bylo téměř okamžité. Prostě jsem se bála, že mi ty pracně přeříznuté lahve prasknou. Svíčky mi odborně naplnili ve Chráněných dílnách ve Znojmě, pouze s drobným komentářem, že něco takového ještě neviděli. Proto to taky dělám, že :-)

Po dokončení tohoto náročného a léta připravovaného pokusu mám cimrmanovský pocit, že „vyfukováním tabákového kouře do umyvadla s vodou zlato nevznikne“.
Nicméně pokud se někdo z vás tímto oborem profesionálně zabývá, dejte mi vědět, zřejmě se stanu vaší stálou zákaznicí.
 

PS: Děkuji svému osobnímu asistentovi, který se před lety na Novoměstské radnici v Praze zavázal nenechat mě uhynout při pokusech s hořlavinami, že svůj slib znovu dodržel!
 


Vinotrh

POTVRZENÍ VĚKU

Vstupujete na stránky s prodejem alkoholu.
Prosím potvrďte, že Vám již bylo 18 let.
ano, bylo
ne, nebylo
Bohužel, k návštěvě těchto stránek musíte mít věk, který odpovídá zákonné věkové hranici pro konzumaci alkoholu.