Jsem laik / I like

Jsem laik / I like

30. 11. 2016, Znojmo

text: Petra Pokorná, Vinotrh.cz


Taky to tak máte? Na něco se těšíte, o něčem přemýšlíte, něco chystáte, chcete tomu věnovat dostatek času, elánu i úsilí, chcete si to užít … a pak se čas nějak smrskne.

Mám dvě hodiny do půlnoci. Zítra je prvního prosince, kdy k vám potřebuji vyslat vánoční speciál o vínech. Místo vánoční nálady mě ale vzpomínky vracejí do jarních měsíců, kdy to všechno začalo.

Pátek 24.6. Ve Znojmě se hodnotí a vybírají festivalová vína pro nadcházející Hudební festival Znojmo. Trpělivě čekám na finální seznam, abych pro vás měla čerstvé informace. Asi vypadám zapáleně, protože mi Michal Šetka (šéfredaktor časopisu WINE & Degustation) nabízí, ať se přijdu podívat i zítra, že budou s kolegy vybírat znojemská vína do nového čísla Průvodce nejlepšími víny ČR. Zítra byla sobota, vedro, děti, vedro, vedro … jasně, že jsem šla. Vidět v akci Pány Sommeliery, které většina z nás zná jen z lesklých stránek W&D se laikovi nepoštěstí každý den.

Nebudu lhát, že jsem přesně věděla, co všechna ta čísla i slova, která se nesla klimatizovanou místností na pozadí blíže nezařaditelné odnože vážné hudby, znamenala. Byla jsem tak nervózní, že jsem si ani nedokázala správně nastavit foťák a naprostá většina fotek z toho dne je naprosto nepoužitelná. Už na mě padal sentiment, že se účastním tvorby českých vinařských dějin, když praskla příčka v chladící skříni a zvuk tříštícího se skla mě vrátil do reality. Instagramová fotka v záhlaví je reálnou dokumentací okamžiku. Hashtag #tinaszaserozsekali taky :)

V té chvíli jsem už samozřejmě věděla, že z nejlepších vín, která si tu sobotu vybojují místo v Průvodci chci sestavit speciální vánoční výběr vín. Pravda, hodně se jich mezi tím prodalo, některá se nedala koupit ani tehdy, ale uznejte, komu lepšímu svěřit tipy na víno pro váš sváteční stůl. Díky za skupinové foto pánové!
 

S oranžovými víny jsem začala koketovat někdy v květnu. Ten intenzivní zážitek (rozuměj šok - po první degustaci oranžových vín jsme s přáteli museli strávit ve vinotéce další tři hodiny a napravovat se rakouskými veltlíny) mě dokonce přivedl k napsání prvního článku na tento blog. A také v té chvíli už jsem věděla, že pokud to jen trochu půjde, chci do vánočního speciálu vyslat kolekci oranžových vín. Čím víc se ovšem do oranžových s vervou laika pouštím, tím tenčí led cítím pod nohama. Oranžová vína jsou zvláštním způsobem kontroverzní téma nejen mezi milovníky vína, ale i mezi samotnými vinaři. Záhy máte pocit slona v porcelánu.

Oranžová vánoční šestka je nicméně na světě, bůh suď. Jen vína, prosím :). Upřímně, pila jsem z nich zatím jen Orange Reserve 2015 od Reného Vrátila, a to si mě naprosto získalo. Na ostatní si chystám udělat čas ve vánočním volnu. Věříte, že jsem zvědavá?

Středa 30. 11., dnes. Asi trochu panikařím z „tenkého ledu“ oranžových vín. Nechci v tom udělat chybu.
Dá se to vůbec vměstnat do 48 sekund, které statisticky věnujete mé píli proměněné v nenáviděné obchodní sdělení??

„Ono se nedá úplně říct, že je to oranžové víno,“ doráží mě do telefonu Evžen Kašpárek, ředitel Vinice-Hnanice, když se ujišťuji o jejich Ryšáku. Můj oranžový svět má vážné trhliny. Nervózně vytáčím číslo sklepmistra Dobré vinice Petra Nejedlíka. Chci oranžové požehnání pro jeho Sauvignon qvevri.
„Je zatím spíš žlutej... ale ano, technologií výroby patří mezi oranžová vína,“ Petr je na rozdíl ode mne víc než klidný. „To víš, jsem v tom laik,“ omlouvám se. „Víš, od čeho vzniklo slovo laik, ne? Od I like. Máš to ráda, stačí,“ uklidňuje mě Petr. Směju se a v prvních vteřinách mu to klasicky baštím, před pár týdny přece byl v New Yorku.

Jo, tak nějak. Tak nějak dělám obchod s vínem já. Mám to ráda. Dalších deset minut ještě gůglím význam a původ slova laik. Nic o I like Wikipedie nepíše :)
 

PS: Nejsem sommelierka a ani nemám ambice jí být. Jsem zanícená marketérka znojemských vín. A než bude mít tento blog prostor na vaše on-line komentáře a dotazy, kontakty uvedené níže na této stránce vedou přímo na můj stůl!


Vinotrh

POTVRZENÍ VĚKU

Vstupujete na stránky s prodejem alkoholu.
Prosím potvrďte, že Vám již bylo 18 let.
ano, bylo
ne, nebylo
Bohužel, k návštěvě těchto stránek musíte mít věk, který odpovídá zákonné věkové hranici pro konzumaci alkoholu.