#ženskýjsouvíno

#ženskýjsouvíno

17. 1. 2018, Znojmo

text: Petra Pokorná, Vinotrh.cz

Všechny dobrý věci, na který jsem zatím v životě přišla, už někdo vymyslel přede mnou. Jako tenhle hashtag v nadpisu. Zazářil pro mne loni v září na Instagramu spisovatelky Ireny Obermanové. Miluju poetiku, s jakou dokáže popsat každodenní lidská hnutí.
Tak jsem to nevymyslela já, ale umím si to užít. Myslím, že tak to mají mladší příznivkyně vína* s vínem. Jsem jedna z nich, tak to musím vědět.

Tuhle fotku jsem pořídila se souhlasem přítomných dívek před dvěma lety na Znojemském koštu.  Žádný modelky. Prostě realita. Takhle to poslední dobou na koštech, otevřených sklepech i nóbl degustacích vypadá. Mladší příznivkyně vína* se toho prostě nebojí.

Takže, jak reálná mladší příznivkyně vína* o víně přemýšlí, jak jej vybírá a co pro ni znamená?

Předně, moc to neřešíme. Možná je celé kouzlo právě v tom. Nebojíme se hodnotit víno větou „Panebože, to je vynikající!“, případně „Tohle mi nalej ještě jednou.“ Poměrně záhy rozlišíme mezi vůněmi aroma Pálavy a jsme mu do konce věku mladší příznivkyně vína věrné, na čemž se dá vystavět slušný vinařský profil. Nebojíme se koupit víno kdekoliv, když nás zaujme etiketa nebo na něj máme chuť. Máme tak šanci najít překvapivě dobré víno tam, kde by je konzervativní milovník vína ani nehledal.
Fakt nehodnotíme víno podle ceny. Na to bude víc času (a peněz) v kategorii starších příznivkyň.
Mrkáme, chválíme a vrkáme do nejbližšího chlápka s otevřenou lahví vína, jelikož je to oboustranně výhodný obchod. Oni nám polichoceně nalívají víc a my se tetelíme, že mužům konečně můžeme sekundovat na jejich výsostném území.
Ruku na srdce, je to hodně o chlapech. Ti dobří pijou dobrý víno a my chceme být s těma dobrýma. „Co pijete?,“ ptáme se a pak nás fakt zajímá, co říkáte. Harmonie, že? Vlastně by mě zajímalo, jestli vypijeme víc vína ve společnosti mužů nebo mezi námi děvčaty, když jdeme na deci, na skleničku, na víno nebo nejlépe na kafe. A stejně si vykládáme o chlapech :).
Významné procento spotřeby vína se váže i k situaci „Stav se ke mně!“, pořád mezi námi děvčaty, případně „Kde je to mizerný máslo?“, pokud máte ve dveřích lednice tolik načatých vzorků jako já.

Speciální kategorií mladých příznivkyň vína* jsou ženy s vínem a ve vinařství pracující. O těch ráda na blogu píšu. O těch zas někdy příště. Neodpustím si ale citaci z knihy Patrika Hartla Okamžiky štěstí, která podle mě dokonale vystihuje silnou moravskou odnož mladší příznivkyně vína*: „… jakmile měly padla, proměnily se v temperamentní jihomoravské násosky s enormní výdrží a fantastickým flámovacím nasazením. Uměly pít až do rána, smíchat v sobě všechny myslitelné druhy alkoholu a ještě se při tom doprovázet na kytary. Byla s nimi sranda.“

  Mladší příznivkyně vína*
  patří do věkové skupiny 25 až 44 let
  tvoří 15% všech konzumentů vína v ČR
  vypijí 24% všeho vína v ČR
  vypijí o 3 dl vína týdně víc než průměrný konzument

*samostatná spotřebitelská skupina,
která se poprvé objevila v Průzkumu
spotřebitelského chování zpracovaném
pro Vinařský fond ČR v roce 2017

Kam směřují mladší příznivkyně vína?

Jen jednou mi můj muž řekl: „Takhle budeš vypadat, až budeš stará“.
Koukali jsme na Lepší pozdě nežli později s Diane Keaton a Jackem Nicholsonem. Když pominu, že je to zjevně vyznání lásky, jelikož za prvé je to věta rozvitá věnovaná celá mé osobě, za druhé to mlhavě naznačuje slibnou míru budoucnosti, kterou bychom spolu mohli sdílet a za třetí v tom filmu Diane vypadá fakt skvěle, docela to trefil. Vzpomněla jsem si na to, když před Vánoci proběhla Instagramem tahle fotka. Ano, takhle budu vypadat.

Mimochodem Diane Keaton má svou vlastní značku vína. Část výnosu z prodeje věnuje na výzkum Alzheimerovy choroby na klinice Lou Ruvo v americkém Clevelandu. Do podobné charity se můžete pustit i u nás nákupem Alzheimer vín. Protože správná mladší příznivkyně vína* vždycky myslí i na druhé. Minimálně koupí mošty dětem :)

PS:  Můj osobní výběr vín, jakožto reprezentantky spotřebitelské skupiny mladší příznivkyně vína*,
        najdete v kolekci vín s názvem Dámská.Vinotrh

POTVRZENÍ VĚKU

Vstupujete na stránky s prodejem alkoholu.
Prosím potvrďte, že Vám již bylo 18 let.
ano, bylo
ne, nebylo
Bohužel, k návštěvě těchto stránek musíte mít věk, který odpovídá zákonné věkové hranici pro konzumaci alkoholu.