Barevná

Kód kolekce: VIN.0170 Většina z nás bez váhání vyjmenuje mnoho odrůd vína, v jejichž názvech se objevuje barva. Víte ale jistě, co tento název skutečně znamená? Objednejte dnešní kolekci, pozvěte přátele, nalejte sklenky a nechte se vtáhnout do pestrého světa barev vína. Základní jednoduchá poučka: barva v názvu vína nejčastěji indikuje barvu bobule vinné révy, tj. odrůdy, ze které je víno vyrobeno. Slupka bobule obsahuje barvivo, které zakládá barvu vína, tak jak ji vnímáte ve sklence. Takovým vínům je věnována tato studijní kolekce. Naopak vína růžová a oranžová vděčí za svou barvu více výrobnímu postupu než hroznu samotnému. Přesto je to znovu o slupce bobule. Růžová vína se vyrábí kratší macerací modrých hroznů, víno se pak označuje názvem modré odrůdy a přídomkem „rosé“. Oranžová vína se vyrábí delší macerací bílých hroznů vhodných odrůd, víno se označuje názvem odrůdy a podtitulem „oranžové víno“ v mnoha kreativních variantách.
1 103 Kč
vyprodáno

Obsah balení

2012 | 0,75l | moravské zemské | Vinařství LAHOFER

Plné víno se vyznačuje višňově červenou barvou přecházející až do odstínu čokolády. Ve vůni se objeví dřevnatý tón, v kombinaci se sladkou červenou paprikou, lesními jahodami, sladkými černými třešněmi a jemnou vanilkou. V chuti převládá výrazná, sametově hladká tříslovina sladěná s kyselinkou. Víno nebylo před lahvováním filtrováno, případný sediment nebo vysrážené barvivo není na závadu. Před podáváním doporučujeme dekatovat a vydýchat. Víno dozrávalo 1 rok v dřevěném sudu. Podobně jako jiná vína je můžete podávat bez pokrmů, jen k posezení či meditaci, při stolování nejčastěji provází pečená masa a pernatou zvěřinu. Doporučuje se také k sýrům a pokrmům z hub.

detail vína
2015 | 0,75l | pozdní sběr | Vinařství WALDBERG

Výjimečné Rulandské bílé se podařilo vyrobit metodou SUR-LIE vinařům z WALDBERGu. Víno s výraznou vůní zralého bílého ovoce s nádechem květů měsíčku. V chuti se doplňují šťavnaté tóny manga s extraktivní plností spojenu s charakterem vína SUR-LIE. Doporučujeme!

detail vína
2015 | 0,75l | pozdní sběr | Vinařství Vinice Hnanice

Tento veltlín byl oceněn zlatou medailí a zařazen mezi 100 nejlepších vín Salonu vín České republiky pro rok 2017! Hrozny pro toto suché Veltlínské zelené vyzrály v excelentním ročníku 2015 do přívlastku pozdní sběr na viniční trati Šác v katastru vinařské obce Vrbovec. Víno má zelenožlutou barvu. Ve vůni vás zaujme tóny zahradního ovoce, jež je doplněna tóny bílého pepře, které spolu s kořenitostí přechází i do chuti. Doporučujeme ke kambale pečené na bylinkách s bílým pečivem.

detail vína
2015 | 0,75l | pozdní sběr | Vinařství OULEHLA

Typicky žlutozelený šat s živým teplým reflexem a atraktivním, ovocitě odrůdovým buketem kandovné hrušky a manga. Na patře zpočátku převládá aroma chřestu a citrusové kůry, které přechází v kořenitě bylinkové tóny až v marcipán. Koncentrované, harmonické víno s kyselinkou a minerálním závěrem. Doporučujeme k chřestu podávanému s vinegrettovou zálivkou. Bude dobrým společníkem jemným úpravám telecího masa na víně s brokolicovým pyré. Servírujeme jej také s jemnými zrajícími sýry, jako je například Blaťácké zlato. Víno bylo oceněno stříbrnou medailí v Národním salonu vín 2017.

detail vína
2015 | 0,75l | pozdní sběr | Vinařství AMPELOS

Tramín červený ročníku 2015 s přívlastkem pozdní sběr z Vinařství AMPELOS má typickou vůni okvětního lístku růže se svěží chutí citrusového ovoce. Víno bylo vyrobeno z hroznů vypěstovaných na viniční trati Nad Sklepy ve Vrbovci u Znojma.

detail vína
2016 | 0,75l | moravské zemské | Vinařství HANZEL

Bílé víno z Muškátu žlutého z vinice Šác blízko vinného hrádku Lamplberg má lákavě zlatavou barvu s kořenitou muškátovou až parfémovou vůní s ovocně-květinovými tóny. V nich můžete najít třeba směs limetky, angreštu a grepu s lučním medem a osvěžující kyselinkou. Toto málo obvyklé víno doporučujeme ke grilovaným rybám, bílému masu s výraznějším kořením a ke sladkým dezertům.

detail vína


 

Rulandské bílé
Náš tip: Rulandské bílé 2015, ps, polosuché, Vinařství WALDBERG

Bílé víno. Jedna z mála odrůd, která v názvu nese souhrnné označení bílých vín. Hrozny této odrůdy mají žlutozenou barvu. Spolu s Rulandským šedým a Rulandským modrým patří do skupiny burgundských odrůd, tzv. Pinot (pin = šiška borovice, kterou kompaktním tvarem připomíná hrozen). Název Pinot Blanc je u nás povolen také.

 
Rulandské šedé
Náš tip: Rulandské šedé 2015, ps, suché, Vinařství Trpělka a Oulehla

Šedá barva v názvu vína odkazuje na barvu bobule hroznu této odrůdy, která je šedorůžová až modravě šedá. Dužina je bez zabarvení, proto se z těchto hroznů vyrobí bílé víno. Pokud se však rmut nechá macerovat déle, víno se rychle barví a vznikne víno v růžovém odstínu cibulové slupky. Obecně jde o vína zlatožluté barvy s charakteristickým růžovým podtónem.
Rulandské modré
Náš tip: Rulandské modré 2012, mzv, suché, Vinařství LAHOFER

Červené víno, ve světě známé jako Pinot Noir (noir = černé). U nás je tento název také povolen. V obou případech název odkazuje na temně modrou až černou barvu hroznu. Odrůda je oblíbená také pro výrobu rosé. Slupka bobulí Rulandského modrého obsahuje nižší obsah antokyaninového barviva a proto se lisováním celých hroznů snadno získají bezbarvá vína – klarety.
Veltlínské zelené
 Náš tip: Veltlínské zelené 2015, ps, suché, Vinařství Vinice-Hnanice

Velmi stará odrůda pro výrobu bílých vín. Bobule hroznu jsou zelenožluté až žlutavé, s hnědými tečkami. Název Veltlínské zelené mylně vychází z dřívějšího předpokladu, že je odrůda jednou z mnoha mutací odrůdy Veltlínské červené a zároveň měl sloužit k odlišení od odrůdy Veltlínské hnědé.


 
Tramín červený
Náš tip: Tramín červený 2015, ps, polosladké, Vinařství AMPELOS

Tramín červený je barevnou mutací u nás neznámé odrůdy Tramín bílý a jeho aromatickou mutací je Gewürztraminer (Tramín kořenný). Vždy jde o bílé víno, barva v názvu odkazuje na barvu bobule hroznů, která je u Tramínu červeného růžovo- až šedočervená. Víno lze označit také pouze Tramín. Víno má intenzivní zlatožlutou barvu, někdy s jemným růžovým reflexem.
Muškát žlutý
Náš tip: Muškát žlutý 2016, mzv, sladké, Vinařství HANZEL

Bílé víno patřící do skupiny „muškátů“, jedné z nejstarších odrůd světa. Barva v názvu se vztahuje k barvě vyzrálé bobule. Název skupiny odrůd „Muscat“ je pravděpodobně odvozen z latinského „musca“ (moucha), intenzívní vůně zralých hroznů muškátu totiž hmyz velmi láká. Další variantou původu názvu je, že malé bobule připomínaly semena muškátu.
Vinotrh

POTVRZENÍ VĚKU

Vstupujete na stránky s prodejem alkoholu.
Prosím potvrďte, že Vám již bylo 18 let.
ano, bylo
ne, nebylo
Bohužel, k návštěvě těchto stránek musíte mít věk, který odpovídá zákonné věkové hranici pro konzumaci alkoholu.