DomůKolekce vín Oranžová

Oranžová

Kód kolekce: VIN.0146

Téma oranžových vín je poslední dobou velmi diskutovanou záležitostí. Jsme hrdí, že vám můžeme představit šestici oranžových vín výhradně ze Znojemské vinařské podoblasti. Oranžová vína jsou vyráběna specifickými metodami, jejichž způsob a míra užití závisí zejména na záměru vinaře. Vždy se ovšem jedná o vína z hroznů bílých odrůd, která dlouho macerovala na šlupkách hroznů (pro získání barvy) a dlouho ležela na kalech a zrála v dubových sudech. Proces vývoje vína se vinaři snaží ovlivňovat jen málo, kvašení je spontánní, nesíří se a nefiltruje, pouze stáčí. Tato kolekce je skvělý materiál ke studiu a poznávání oranžových vín. Zařazen je i jeden vzorek z qvevri od Petra Nejedlíka, možná lehce kontroverzní (protože sířený) Ryšák z Vinice-Hnanice nebo premiérový vzorek vinařů z NAVAJN.

2 657 Kč
vyprodáno
 
Kolekci jsme původně vytvořili pouze jako speciální nabídku v prosinci 2016. Pro velký zájem ji zcela mimořádně zařazujeme do naší standardní nabídky. Počet kolekcí i jednotlivých vín je však limitován. Více informací ZDE.
 

Obsah balení

2011 | 0,75l | moravské zemské | Dobrá Vinice

Exkluzivní víno autentického vinaře Petra Nejedlíka, vinařství Dobrá vinice, NEJEDLÍK ORANGE 2011, s podtitulem vin naturel étrange, je prvním oranžovým vínem v naší nabídce! Víno kvasilo a zrálo v nových dubových sudech 24 měsíců a zrálo v hliněné nádobě qvevri z Gruzie (hliněné neglazované nádoby o objemu 1100 litrů z červené terakoty) 5 měsíců. Víno náleží do kategorie přírodních oranžových vín. Skládá se z Chardonnay 30%, Pinot blanc 30%, Rýnský ryzlink 20%, Sauvignon blanc 20%. Hrozny pocházejí z vinic obdělávaných v biorežimu v Národním parku Podyjí. Všechny odrůdy byly sklizeny kvalitativním výběrem hroznů v hodnotách cukernatosti pozdního sběru. Víno bylo vinifikováno ve sklepích v Novém Šaldorfě na Znojemsku. Všechny procesy kvašení a zrání vína jsou přirozené, bez přídavků šlechtěných kvasinek a jakýchkoliv jiných aditiv. Do vína bylo přidáno celkem 25 mg SO2 před lahvováním. Víno není filtrováno. Vůně je jemně oxidativní, přesto velmi intenzivní a vytrvalá. Chuť připomíná přezrálé ovoce s medem a koňakem. Potenciál tohoto vína je 8 a více let.

detail vína
2013 | 0,75l | moravské zemské | Dobrá Vinice

Sauvignon Blanc od autentického vinaře Petra Nejedlíka. Polovina vína byla kvašena a macerována v qvevri hliněných nádobách z Gruzie 10 měsíců na rmutu. Druhá polovina kvasila a zrála v nových dubových sudech o objemu 500 litrů. Po spojení vína odpočívala v dubových sudech dalších 6 měsíců. Hrozny pocházejí z vlastních vinic v Národním parku Podyjí a jsou obdělávané v biorežimu. Víno bylo kvašeno, zrálo a bylo lahvováno vinohradníkem, ve sklepě v Novém Šaldorfu 80/s. Víno není filtrováno.

detail vína
2015 | 0,75l | výběr z hroznů | Vinařství Vinice Hnanice

Toto víno oranžové barvy, jež bylo vyrobeno Imeretská technologií výroby vína, vás osloví vůní zahradního ovoce, které se proplétá s kořenitými tóny. V chuti se prolínají meruňkové a kořenité tóny. Doporučujeme k francouzskému jablečnému koláči.

detail vína
2015 | 0,75l | moravské zemské | Vinařství Arte Vini

Oranžová vína jsou vyráběna specifickými metodami, jejichž způsob a míra užití závisí zejména na záměru vinaře. Vždy se ovšem jedná o vína z hroznů bílých odrůd, která dlouho macerovala na šlupkách (pro získání barvy) a dlouho ležela na kalech a zrála v dubových sudech. Proces vývoje vína se vinaři snaží ovlivňovat jen málo, kvašení je spontánní, moc se nesíří a nefiltruje, pouze stáčí. Podobným procesem vzniklo i toto velké a nádherné oranžové víno ze sklepa Reného Vrátila, Arte Vini, na něž byly použity hrozny odrůdy Pálava. Ať už aktuální fenomén oranžových vín milujete nebo nenávidíte, tohle víno by vám nemělo uniknout. Silné ovocné aroma, nádherná a čistá oranžová barva, mnohovrstevná chuť, intenzivní zážitek. Pokud to bude vaše první oranžové, propadnete mu – pokud máte za sebou kalná oranžová, tohle vám vrátí chuť vína oranžového typu dále objevovat a vychutnávat!

detail vína
2009 | 0,75l | moravské zemské | Vinařství Špalek

Oranžové víno odrůdy Pinot Gris / Rulandské šedé vyrobili u Špalků tradiční metodou bez použití kvasinek a enzymů v rámci speciální edice vín Petit Edelspitz. Pošlapáním celých hroznů a třídenní macerací před lisováním tak docílili mohutného vína s osobitým projevem. Víno má měděnou bravu, patří tedy do kategorie vín označovaných jako vína oranžová. Ve vůni tohoto vína najdete luční seno. Víno má silně kořenitou chuť s tóny lékořice, doprovázenou příjemnou kyselinkou.

detail vína
2015 | 0,75l | moravské zemské |

Pilotní víno mladých vizionářských vinařů NAVAJN, František Nahodil a Martin Vajčner, kteří se kromě odborných degustací a vinařské turistiky věnují také výrobě přírodního vína. Svou první řadu vín s názvem Liška Ryšavá věnovali významné historické osobnosti, která je spojována s historií Znojma. Přezdívka Liška Ryšavá je v historických pramenech zmiňována ve spojitosti se Zikmundem Lucemburských, synem Karla IV. Nepřehlédnutelný ryšavý vzhled krále a císaře Zikmunda můžete najít i ve vínech této řady. Specifická barva vína je dána použitou technologií výroby. Bobulky hroznů jsou macerovány v dubových sudech (Valašský dub CHKO Bílé Karpaty) společně s vínem, čímž vytváří originální oranžový až ryšavý nádech u vína. Kvašení probíhá samovolně bez přidaných kvasinek. V průběhu kvašení a zrání vína na jemných kvasničních kalech není přidávána žádná síra ani jiná chemie, probíhá pravidelné míchání kalů metodou surlie. Odbourávání kyseliny jablečné probíhá samovolně. Těsně před lahvováním je víno buď mírně přisířeno nebo lahvováno zcela bez konzervantů. Víno není filtrováno. Vína mají díky zrání na kvasnicích bez síry v dubovém sudu mimo svůj odrůdový charakter také specifické aroma i chuť připomínající vanilku, kávu kouřové tóny, chlebovinku a minerály.

detail vína


x
Vinotrh

POTVRZENÍ VĚKU

Vstupujete na stránky s prodejem alkoholu.
Prosím potvrďte, že Vám již bylo 18 let.
ano, bylo
ne, nebylo
Bohužel, k návštěvě těchto stránek musíte mít věk, který odpovídá zákonné věkové hranici pro konzumaci alkoholu.