Ladíme nový e-shop, děkujeme za trpělivost! Objednávat můžete!

Jaká jsou rosé ročníku 2023 od Jiřího Horta?

Jiří Hort článek

 

Každoročně na první jarní den představuje vinař Jiří Hort svá růžová vína aktuálního ročníku. Letos jde o rosé ze sklizně ročníku 2023 a do nabídky přicházejí hned tři: cuvée Francesca, Merlot rosé a cuvée Pinot rosé. Zajímá vás, jak hodnotí nová rosé sám Jiří Hort, nejznámější producent růžových vín ze Znojmska a zakladatel soutěže Jarovín rosé?

 

HORT Franceska

Cuvée rosé Franceska 2023

JH: Jde o cuvée složené z odrůd Zweigeltrebe, André a Frankovka. Díky André má v barvě profialovělé odlesky, čímž je nádherné na pohled. André se objevilo v cuvée proto, že vinice odrůdy Frankovky na vinicích na Znojemsku se postupně snižují. Vůně je jako každoročně třešňová, s jogurtovým nádechem a letos díky vyzrálosti hroznů více kompotová. Bude se hodně líbit. Z našich rosé je Francesca na jaro nejvíce připravená.

 

HORT Merlot

 Merlot rosé 2023

JH: Tohle je naše stálice. Velmi povedené rosé pro všechny, kteří mají rádi v chuti vína maliny, ostružiny a černý rybíz. Je to pevné a dobře strukturované rosé na delší čas. Poloha vinice v národní přírodní rezervaci, dělá už od začátku víno výjimečným. Každoročně patří mezi nejlepší růžová vína u nás. To prostě musíte mít rádi. Považuji ho za etalon rosé. I přesto počítám s tím, že v létě vezmete kousky ledu a ovoce a uděláte si z něj letní drink. Jeho hustota a síla je taková, že i když ho zředíte, neztratí nic ze svého kouzla.

 

HORT Pinot rosé

Pinot rosé 2023

JH: Jedná se o cuvée, které dělám v ročnících, kdy se urodí méně  odrůdy Pinot Meunier. Letos to však bylo úplně jinak. Velmi redukovaná  vinice na Pinot Noir nám přezrála až na 26 stupňů NM a už se nedala sklidit pro rosé. Tak jsme udělali toto cuvée odrůd Pinot Noir a Pinot Meunier. Za mě je potřeba počkat až do září, tam teprve toto víno začne fungovat. Naše Pinoty jsou toho živým důkazem, že jejich síla je v delším zrání. Pak se Vám otevře chuť drobných lesních jahod s příjemně šťavnatou kyselinou a budete velmi překvapeni.

 

„Doporučuji vám porovnat si rosé mezi ročníky 2023 a 2022, abyste viděli, že už dávno neplatí, že rosé je pouze na léto,“ dodává na závěr Jiří Hort a vysvětluje: „Tam kde je vysoký extrakt či dobrý poměr alkoholu, cukru a kyselin, je vždy šance pro delší život. To platí i pro rosé.“