Vinařství WALDBERG

Vinařství WALDBERG

Vinařství navazující na dlouholetou tradici výroby vína na Znojemsku, pojmenované podle viniční tratě Waldberg, s archivem vín v pískovcovém sklepě z roku 1770.
Skrýt filtry
  • Více Méně Vinotrh.Filter.MoreFilters.ProductIsEnoteka
  • Více Méně Vinotrh.Filter.MoreFilters.ProductIsNew
  • Více Méně Vinotrh.Filter.MoreFilters.ProductLastBottles
Druh vína
  • Více Méně Vinotrh.Filter.MoreFilters.ProductType
Zbytkový cukr

  • Více Méně voleb zbytkový cukr
Odrůda


  • Více Méně odrůd
Vinařství  • Více Méně vinařství
Jakost


  • Více Méně voleb pro jakost
Ocenění

  • Více Méně ocenění
Ročník  • Více Méně ročníků
Zobrazit produkty

Vinice na samém jihu Moravy

Vinařství WALDBERG obhospodařuje šest vlastních viničních tratí s celkovou rozlohou téměř 100 hektarů. Všechny vinice se nachází jižně od Znojma v okolí vinařských obcí Vrbovec, Dyjákovičky a Chvalovice, v nadmořské výšce od 230 do 280 m n.m. Vinná réva tu má pro svůj růst výborné půdní i klimatické podmínky. Strukturu půdního podloží tvoří štěrkopísky se spraší, samotné půdy jsou převážně písčitohlinité. Místní podnebí pak vytváří specifické klima, jež je důležité především pro vznik aromatických látek. Střídání nízkých nočních teplot s těmi vyššími denními v období dozrávání hroznů způsobuje, že zdejší vína získávají jednotný, svěží a harmonický odrůdový charakter typický pro Znojemskou vinařskou podoblast.

Pěstování révy je zajišťováno v systému integrované produkce, což představuje citlivější přístup k ochraně a obhospodařování vinic s využitím přirozených biologických podmínek a minimalizaci ekologického zatížení životního prostředí.
Vinice na samém jihu Moravy

Historický sklep

Historie vinařství Waldberg sahá do druhé poloviny 18. století, kdy řád premonstrátů z kláštera v Louce u Znojma dal západně od obce Chvalovice zbudovat monumentální pozdně barokní pískovcový sklep a započal v něm výrobu vína.

Pískovcový sklep, ve kterém Vinařství WALDBERG dlouhá desetiletí sídlilo, byl vybudován v roce 1770 řádem premonstrátů jako součást Louckého kláštera ve Znojmě. Původně sloužil jako desátkový sklep, do kterého mnichové ukládali podíly získané jako daň od místních sedláků. Svou délkou přes 250 metrů patří k největším na Znojemsku a je na seznamu kulturních památek. V hloubce 16 metrů pod povrchem a při stálé teplotě 12 °C zde mají vína optimální podmínky ke svému nazrávání a tvorbu typického odrůdového charakteru. Zajímavostí sklepa je původní, v současnosti již historický skleněný vínovod.
Historický sklep

Sklepmistr Lenka Havelková

V roce 2021 začalo vinařství WALDBERG svou další kapitolu, a to příchodem nového sklepmistra, kterým se poprvé v historii vinařství stala žena.

"Vínu WALDBERG bych ráda vtiskla modernější styl a robustnější profil. Soustředit se chci na menší šarže v objemu zhruba 3.000 litrů vyráběné z dobře vyzrálé suroviny. Využívat hodlám i častější ležení na jemných kalech," popisuje své představy Ing. Lenka Havelková, absolventka oboru vinohradnictví a vinařství MENDELU v Lednici.
Sklepmistr Lenka Havelková
Vinotrh

POTVRZENÍ VĚKU

Vstupujete na stránky s prodejem alkoholu.
Prosím potvrďte, že Vám již bylo 18 let.
ano, bylo
ne, nebylo
Bohužel, k návštěvě těchto stránek musíte mít věk, který odpovídá zákonné věkové hranici pro konzumaci alkoholu.