Co slibuje Královská řada ryzlinků VOC Znojmo?

Co slibuje Královská řada ryzlinků VOC Znojmo?

Vína Královské řady jsou vždy odrůdy Ryzlink rýnský a pro rozhodutnutí o zařazení procházejí dvěma komisemi. Finální rozhodnutí vydává komise na zasedání po 33 měsících od data ověření hroznů. Pokud vína projdou, obdrží speciální pásku s logem Královská řada VOC Znojmo. Páska je v odlišné barvě než pásky pro vína VOC Znojmo, a to v žluto-červeném provedení, stejně jako speciální znak VOC Znojmo. Lahve mohou být uzavřeny pouze kvalitním korkovým uzávěrem.

Jde o jedinečná vína světové kvality, která posunují laťku apelačního systému v ČR opět výše. Symbolicky je královská řada věnována královskému městu Znojmu a uvedena na trh bude vždy 28. září příslušného roku.

S myšlenkou speciální řady vín originální certifikace přišel před čtyřimi lety spolek VOC Znojmo jako první mezi spolky VOC. Znojemská vína odrůdy Ryzlinku rýnského mají velký potenciál ke zrání na lahvi, tato vína se v čase vyvíjejí k dokonalosti. A vzhledem k tomu, že vína s označením VOC Znojmo se mnohdy prodají do jednoho roku, rozhodli se členové spolku ytvořit unikátní Královskou řadu vín VOC Znojmo.
Pro Královskou řadu vín VOC Znojmo byla zvolena odrůda Ryzlink rýnský pro svůj velký potenciál ke zrání v lahvi. Královské ryzlinky mají jedinečnou charakteristiku: jsou se zlatavými až jantarovými odstíny, s vůní medovou, meruňkovou, s pomerančovými  tóny, případně minerálními tóny, kořenité, s vůní po lipovém květu, lehce s tóny petroleje neboli kerosinu. Co se projevuje ve vůni, najdeme i v chuti. Extraktivní, nazrálé, s dlouhotrvající perzistencí.

Dvěma historicky prvními ryzlinky Královské řady VOC Znojme se stala v srpnu 2016 vína z Vinařství Waldberg a Znovínu Znojmo

Nové ryzlinky Královské řady budou k dostání vždy od 28. září příslušného roku. 28. září slaví svátek Václav. Svatý Václav je patronem vinařů – vinaři ho uctívají titulem Nejvyšší perkmistr vinic, který mu udělili přesně před 340 lety. Svatý Václav dokonce sám vinnou révu pěstoval, sklízel ji a vyráběl z ní vlastní víno. Také datum jeho smrti 28. září zapadá do nejdůležitějšího období vinařského roku, do období vinobraní, proto jsme pro uvedení vín Královské řady na trh vybrali toto symbolické datum.


 

ZNOVÍN ZNOJMO
Ryzlink rýnský VOC Znojmo - Královská řada

2013, polosuchý

vyrobeno: 848 lahví
cena: 380 Kč

„Náš Ryzlink rýnský 2013 je z viniční tratě Weinperky, která je geologicky tvořená granulitickými svory a amfibolity Českého masívu. Překryta je místy sprašemi a písečnými sedimenty mořského původu. Na vrcholu kopce je chráněná oblast Markův kopec se vzácnou květenou. A právě zde se urodil náš královský ryzlink,“ říká Pavel Vajčner, ředitel Znovínu Znojmo. „Je to polosuché víno, máme za to, že tomuhle vínu jemný zbytkový cukr sluší. Vyznačuje se minerálním podtóny a výraznou chutí lipového květu," dodává Vajčner.
WALDBERG VRBOVEC
Ryzlink rýnský VOC Znojmo - Královská řada

2013, suchý

vyrobeno: 1.880 lahví
cena: 330 Kč

„Jedná se odrůdově charakteristický, sušší typ Ryzlinkuz viniční tratě Dívčí hora ve Chvalovicích, která se vyznačuje úrodnou, písčitohlinitou půdou na sprašovém podloží, v mírném, jižním svahu. Kvalitní klon, ročník 2013 příznivý právě pro ryzlinky a tříleté ležení postupně v nerezové nádobě, akátovém sudu a láhvi – to vše vytvořilo typicky lipové tóny, přecházející až do bylinkového aroma s minerálním charakterem, který se v chuti doplňuje s pevnou, svěží, ale již harmonicky sladěnou kyselinkou,“ popisuje královský ryzlink sklepmistr Vinařství Waldberg Vrbovec Pavel Filipovszki. „Celkově víno působí stále mladistvě, postupným nazráváním se budou dále rozvíjet i počínající petrolejové tóny a slibuje také perspektivní zrání na láhvi i do dalších let,“uzavírá Filipovszki.


zdroj: www.vocznojmo.cz

Vinotrh

POTVRZENÍ VĚKU

Vstupujete na stránky s prodejem alkoholu.
Prosím potvrďte, že Vám již bylo 18 let.
ano, bylo
ne, nebylo
Bohužel, k návštěvě těchto stránek musíte mít věk, který odpovídá zákonné věkové hranici pro konzumaci alkoholu.