Proč je červené víno tak sexy?

Proč je červené víno tak sexy?

Znojmo, 3. 2. 2021


Sklenička červeného je sexy. Uvažoval by někdo jinak? Co je ale tím důvodem, proč na nás červené víno takto působí? A je to jen lidská obrazotvornost, zvyk či dokonce jen marketing, anebo má sexuální vnímání červeného vína své logické opodstatnění?

Sestavili jsme pro vás žebříček sedmi nejdůležitějších faktorů, kterými červené víno přímo ovlivňuje naše smyslové nebo možná spíš smyslné vnímání.
 

1. Feromony

Je to tak, věc má logický základ. Vůně obsažené v červeném víně totiž poměrně přesně replikují lidské feromony, tedy látky, které jedinec určitého druhu živých bytostí vylučuje do vzduchu a které může zachytit pouze jiný příslušník téhož druhu. Jsou tedy prostředkem vnitrodruhové komunikace (mezi mužem a ženou) pomocí vůně. Oproti klasickým vůním člověk nepřijímá a nerozpoznává feromony čichovými žlázami v nose. Místo toho je lapá tzv. jacobsonův orgán. Ten je uložen na vrchním patře, na pomezí ústní a nosní dutiny. Ihned, když tato součást lidského těla zjistí přítomnost feromonů, vyšle do mozku signály a ten začne stimulovat centrum rozkoše.

2. Polyfenoly

Medicínské výzkumy již dříve potvrdily, že vyšší příjem polyfonických látek z ovoce a zeleniny, ale také z extraktů z červeného vína, může mít pozitivní účinky na naše zdraví. Většina z nás už slyšela o tzv. francouzském paradoxu, který dokazuje, že konzumenti červeného vína méně trpí na kardiovaskulární onemocnění. Polyfenoly však také příznivě působí na zdraví naší pokožky, jelikož zpomalují její stárnutí. V kombinaci s feromony vylučovanými právě pokožkou vědci hovoří o tzv. přitažlivě zářící pokožce.

3. Krev a testosteron

Tohle si zažil asi každý. Červené víno nám jednoduše rozproudí krev. Je faktem, že konzumace červeného vína zrychluje průtok krve tělem a prokrvování všech tělesných partií. Některé studie navíc uvádějí, že konzumace červeného vína zadržuje v těle testosteron. Prostě výbušná kombinace!

4. Libido

Je dokázáno, že konzumace červeného víno podporuje milostnou touhu a výzkumy dokonce uvádějí, že ženy konzumující pravidelně červené víno mají kvalitnější sexuální život. Zde ale velký pozor, vždy je to o množství! Pokud jde o choulostivé téma kombinace alkoholu a sexu, platí jednoznačně pravidlo: „Čím míň, tím líp“. Účinky červeného vína je lepší podpořit kombinací se správně zvoleným jídlem, které zdaleka nemusí mít prvoplánově afrodiziakální účinky, jako má třeba oblíbená čokoláda.

5. Barva

Jednoduché odpovědi bývají ty nejpravdivější. To platí i v případě červeného vína. Červená je v lidské kultuře spojená s láskou a sexualitou. Automaticky tedy vyvolává touhu, vzrušuje a láká. Navíc, to co červené víno slibuje svou romantickou sexy barvou, naplňuje i svou chutí.

6. Smyslný projev

Kvalitní červená vína jsou plná vzrušujících chutí červeného ovoce, koření, kávy, kouře a čokolády, opepřená bohatou dávkou tříslovin. Oproti tomu bílé víno, jakkoliv noblesní, vždy inklinuje k tónům citrusů, jablek, bylin či minerality, což jsou tóny mnohem méně romantické, než u smyslného projevu červeného vína.

7. Atmosféra

Souhrnem výše jmenovaných faktorů dokáže červené víno vykouzlit jedinečnou atmosféru, kde v příjemné harmonii dominuje vzrušení vedle uvolnění. Tam, kde bílé víno čistí paletu našich chutí a osvěžuje, decentní červené pomalu rozproudí naši krev. Pokud chcete navodit romantickou atmosféru plnou očekávání, červené víno patří jednoznačně na scénu!
Taky máte po přečtení tohoto článku chuť na sklenku červeného? Není nic jednoduššího, než se nechat inspirovat některou z našich pečlivě složených kolekcí vín nebo si vybrat podle svého gusta mezi červenými víny v naší nabídce!Text: Petra Pokorná, Vinotrh.cz
Zdroj: www.rehabilitace.info, vinepair.com
Illustrace: Donald Lawrence


 
  
 
Vinotrh

POTVRZENÍ VĚKU

Vstupujete na stránky s prodejem alkoholu.
Prosím potvrďte, že Vám již bylo 18 let.
ano, bylo
ne, nebylo
Bohužel, k návštěvě těchto stránek musíte mít věk, který odpovídá zákonné věkové hranici pro konzumaci alkoholu.