DomůO víně Magazín San Francisko: Nejlepší Ryzlink rýnský je z Vinice Hnanice, uspěli i další vinaři

San Francisko: Nejlepší Ryzlink rýnský je z Vinice Hnanice, uspěli i další vinaři

San Francisko: Nejlepší Ryzlink rýnský je z Vinice Hnanice, uspěli i další vinaři


Nejlepší Ryzlink rýnský není z Porýní nebo z údolí řeky Mosely vyhlášené touto odrůdou, ale z Hnanic. Tak rozhodla hodnotitelská porota na prestižní mezinárodní soutěži vín IWC v San Francisku.  Vinice Hnanice, v jejichž vinohradech se hrozny pro tento skvost urodili, i vinaři, kteří víno připravili, mohou být navýsost spokojeni. Nejedná s o nějaký demižonový vzorek, tohoto vína bylo vyrobeno na osm tisíc litrů.

San Francisco International Wine Competition (SFIWC) je největší a nejvlivnější soutěží vín v USA a její letošní, už 36. ročník, potvrdil také její pozici mezi nejdéle probíhající soutěže vín na světě. Soutěž představuje nejvyšší úroveň, na níž se potkávají vinařští profesionálové spolu s odbornou veřejností a zástupci oborových médií.


Foto:  Ředitel Vinice Hnanice Evžen Kašpárek na snímku s vítězným vínem, může být navýsost spokojen.
             Na jedné z nejprestižnějších výstav vín světa nechali hnaničtí vinaři za sebou ryzlinky prestižních výrobců z celého světa.


Moravští vinaři zde slavili další úspěchy - vedle oceněného Ryzlinku rýnského bylo velkou zlatou medailí oceněno Rulandské bílé, pozdní sběr 2015 z Vinařství Pavlov, které rovněž získalo cenu za absolutně nejlepší víno dané odrůdy. Velkou zlatou medaili dále získalo Rulandské bílé, pozdní sběr 2015 z Vinařství Skoupil a Rulandské šedé, výběr z bobulí 2015 z Vinařství LAHOFER. Dále do tuzemska míří 10 zlatých, 34 stříbrných a 36 bronzových medailí. Velice úspěšní byli i další vinaři ze Znojemské vinařské podoblasti. Stříbrnou medaili získalo Vinařství Lahofer za Tramín, Vinice Hnanice za Kerner, Znovín za Pinot noir, bronzovou medaili získala Pálava z Vinařství Líbal. Společně s dvojicí vín, které získaly velkou zlatou (hnanický Ryzlink rýnský a Rulandské šedé z Vinařství LAHOFER), jsou tato součástí kolekce šesti lahví nejlepších vinařů Znojemské vinařské podoblasti, které nabízí Vinotrh.

„S výsledkem soutěže jsem velice spokojen. To, že jsme za sebou nechali významné výrobce z tradičních oblastí výroby této odrůdy je obzvláště potěšující,“ konstatoval ředitel Vinice Hnanice Evžen Kašpárek na adresu oceněného Ryzlinku rýnského. Podle jeho vyjádření je Znojemsko ideální oblastí pro Ryzlink rýnský. Keře révy dokážou do hroznů natáhnout minerální látky. Vítězný ryzlink nebyl výjimkou. Na jeho přípravě si vinaři dali skutečně záležet. Základem byly zdravé a vyzrálé hrozny z dvou hnanických vinařských tratí – Knížecí vrch a U Kapličky. Jedna vinice dala výslednému vínu vyšší kyselinku, druhá zase vyšší plnost.  Tyto vlastnosti byly dány různými klony odrůdy. Cukernatost moštu byla 21,5°NM, tento ryzlink byl zatříděn mezi vína VOC Znojmo (víno originální certifikace) ročníku 2015. „Na výsledném víně oceňuji jeho ovocné a květinové tóny – meruňku a kvetoucí lípu, v kombinaci s krásnou mineralitou, která dodává vínu dlouhou dochuť,“ představuje víno Kašpárek. „Předpokládal jsem dobré umístění, ale na tak vysoké jsem nepomyslel.“

O vínech z východních oblastí nebylo v dřívější době ve vyspělých vinařských státech a na soutěžích příliš slyšet. Jak ukazuje soutěž v San Francisku, musí vinaři ve vyspělých vinařských státech s víny z Moravy již počítat. Vinohradníci mají k dispozici kvalitní kolny Ryzlinku rýnského a odpovídající technologie což v kombinaci s umem vinařů a terroir viničních tratí znamená úspěch.  Po této soutěži je jasné, že nejlepší rýnské ryzlinky nemusí nutně pocházet z Mosely a tamní vinaři musí s moravskými prostě počítat, byť tito nemohou konkurovat množstvím vyrobeného vína, ale v kvalitě v každém případě.Foto a text: Jiří Einsenbruk, Znojmo 24.7.2016

x
Vinotrh

POTVRZENÍ VĚKU

Vstupujete na stránky s prodejem alkoholu.
Prosím potvrďte, že Vám již bylo 18 let.
ano, bylo
ne, nebylo
Bohužel, k návštěvě těchto stránek musíte mít věk, který odpovídá zákonné věkové hranici pro konzumaci alkoholu.