Ptáme se vinařů: Jaká budou letošní vína na Znojemsku?

Ptáme se vinařů: Jaká budou letošní vína na Znojemsku?

Menší úroda, vyšší kyselinka, nižší cukernatost, ale třeba i ušlechtilá plíseň šedá, stabilní ceny či mimořádná kvalita na některých výjimečných vinařských lokalitách. Takový bude v kostce letošní ročník podle vyjádření vinařů ze Znojemska. A přestože charakteristika roku je už nyní jasná, na kvalitu a chuť samotných vín je potřeba si ještě chvíli počkat. I když samozřejmě ne na všechny. První kolekci mladých vín si můžete objednat již nyní!!
Sledujte Vinotrh na Facebooku!

Od 1.11. do 10.11., tedy symbolicky těsně před Svatým Martinem, kdy se oficiálně poprvé koštují mladá vína s označením Svatomartinská, navíc každodenně  na našem facebookovém profilu zveřejníme krátké video z každého z deseti stávajících partnerských vinařství Vinotrhu. Vinaři ve stručných videoklipech sami zhodnotí, jaký byl právě končící vinařský rok a co od něj můžeme čekat.

A jaký že tedy bude ročník 2014 pro znojemská vína?

Podle znojemských vinařů se na charakteru vína výrazně podepsalo netypické počasí. Podprůměrné letní teploty, nedostatek slunečných dní a zejména deštivý srpen a září a z toho plynoucí napadení hroznů plísní šedou zapříčinily nejen na Znojemsku urychlení sklizně hroznů až o jeden měsíc. Některé odrůdy na dobrých lokalitách však byly uchráněny, nebo je naopak vylepšila ušlechtilá forma botritidy, která dodává vínům výjimečnou chuť.

Znojemští vinaři se zároveň shodují, že díky nepříznivému počasí sklidili o 30 a 50% méně hroznů, než se dalo očekávat. Také cukernatost hroznů byla letos nižší, více vín bude s přívlastky kabinet a pozdní sběr, fanoušci sladších výběrů z hroznů či bobulí si však taky přijdou na své.

Dobrou zprávou je, že nepříznivý vývoj ve vinicích se naštěstí příliš neodrazí na ceně vín. Většina znojemských vinařů chce držet ceny na úrovni předchozích ročníků.

Závěrem je potřeba zdůraznit, že jakákoliv nepřízeň vinařského osudu je pro každého vinaře zejména obrovskou výzvou, jak přesto udělat skvělé víno. Takže se i letos můžeme těšit na úžasná a nezapomenutelná vína!

První vzorky mladých vín ročníku 2014 můžete ochutnat v naší speciální kolekci, která bude v prodeji od 7.11.
Objednat si ji však můžete už dnes!


Vinotrh

POTVRZENÍ VĚKU

Vstupujete na stránky s prodejem alkoholu.
Prosím potvrďte, že Vám již bylo 18 let.
ano, bylo
ne, nebylo
Bohužel, k návštěvě těchto stránek musíte mít věk, který odpovídá zákonné věkové hranici pro konzumaci alkoholu.