SUR-LIE

SUR-LIE 
Vína vyrobená metodou SUR-LIE jsou jednoduše řečeno ta, která ležela a zrála delší dobu „na kvasnicích“.  Pravděpodobně jste měli možnost ochutnat burgundská SUR-LIE vína, ale ani na Moravě nejde o žádnou trendy novinku. Moravští vinaři SUR-LIE rádi využívají jako protipól k místním svěžím a ovocitým vínům.
Přestože doslovný francouzský překlad označení medoy SUR-LIE je „na kvasnicích“, v praxi znamená, že víno stočené z hrubých kvasnic nechává vinař zrát na zůstatkových jemných kvasničních kalech.

V zásadě pak existují dva přístupy – buď víno na kalech pouze dlouhodobě leží, tato metoda se označuje francouzským „élevage“ nebo vinař kvasnice s vínem pravidelně promíchává, potom jde o „battonage“.
Je to právě dlouhodobý kontakt s vinnou kvasinkou v mnoha složitých chemických reakcích, který dává budoucímu vínu jiný rozměr.

Vína vyrobená touto metodou se obecně dají označit za komplexnější, lépe strukturovaná, plná a kulatá, ve smyslu máslové krémovitosti v chuti. Metoda SUR-LIE také skvěle zvýrazní odrůdově charakteristické aroma. Vína mají dlouhou a příjemnou dochuť. Celkově vyznívají i přes velmi nízký obsah cukru velmi jemně, takže překvapí a potěší i milovníky sladších vín. Na lahvi víno působí nazrálým dojem za udržení vysokého potenciálu ke zrání. Ctitelé suchých vyzrálých vín neprohloupí, pokud nechají SUR-LIE vína dlouho ve svém archívu.

SUR-LIE je starobylá metoda výroby vína, novodobě nejvíce známá z oblasti Burgundska, kde se z ní vyrábí vína typu Muscadet, šampaňské či bílá vína z odrůdy Chardonnay.
Odrůdu Chardonnay a Rulandské šedé také nejčastěji používají pro výrobu SUR-LIE vín moravští vinaři. O jejich umu se můžete přesvědčit na vínech naší kolekce SUR-LIE.

Takto vypadá v praxi míchání vín na kvasičních kalech v malém vinařství.
Snímky byly pořízeny 30. ledna 2018 ve vinařství ŠPALEK.
 

Pro více odborných informací doporučujeme obsáhlý článek na serveru Mojelahve.cz: https://mojelahve.cz/clanek/sur-lie-metoda-zrani-vina-na-kvasnicnych-kalech-243
Vinotrh

POTVRZENÍ VĚKU

Vstupujete na stránky s prodejem alkoholu.
Prosím potvrďte, že Vám již bylo 18 let.
ano, bylo
ne, nebylo
Bohužel, k návštěvě těchto stránek musíte mít věk, který odpovídá zákonné věkové hranici pro konzumaci alkoholu.