Vinařství Špalek

Vinařství Špalek

Vinařství Špalek patří mezi stálice na tuzemské vinařské scéně. Rodinné vinařství hospodaří v přísném bio režimu na 12 ha vinic na Kraví hoře u Znojma. V Novém Šaldorfě vlastní několik stovky let starých sklepů vyhloubených v tamním unikátním pískovci.
Skrýt filtry
  • Více Méně Vinotrh.Filter.MoreFilters.ProductIsEnoteka
  • Více Méně Vinotrh.Filter.MoreFilters.ProductIsNew
  • Více Méně Vinotrh.Filter.MoreFilters.ProductLastBottles
Druh vína

  • Více Méně Vinotrh.Filter.MoreFilters.ProductType
Zbytkový cukr  • Více Méně voleb zbytkový cukr
Odrůda
  • Více Méně odrůd
Vinařství

  • Více Méně vinařství
Jakost
  • Více Méně voleb pro jakost
Ocenění
  • Více Méně ocenění
Ročník  • Více Méně ročníků
Zobrazit produkty

Rodina je základ

Vinařství Špalek je tradičním rodinným vinařstvím, které od roku 1970 vede František Špalek, syn Josefa Špalka. Ten do Nového Šaldorfa přišel v rámci poválečných přesunů obyvatelstva v roce 1945 z Valašska.
Skutečný rozvoj zažilo vinařství až po roce 1989, kdy stát znovu povolil soukromě podnikat. Kromě manželky Marty jsou výraznými posilami rodinného vinařství také synové Petr Ilgner a Marek Špalek. Oba dva vinařství vystudovali a mají za sebou bohaté zkušenosti, včetně zahraničních. V současné době už ve vinařství aktivně působí i synové Petra i Marka.


 
Rodina je základ

Bohatství modrých sklepů

Rodinné vinné sklepy se nacházejí ve sklepní uličce zvané Modré sklepy. Jsou vyhloubeny v pískovci,  třetihorní mořské naplavenině. Stáří sklepů se pohybuje mezi třemi až šesti sty lety. Sklepy jsou hluboké, dosahují až 15 m pod zemí, udržují si stálou teplotu 10 - 11°C a jejich povrch je zčásti pokryt sklepní plísní (Cladosporium celare), která čistí ovzduší sklepů a udržuje stejnoměrnou vlhkost.

Vinohrady se rozkládají na svazích slavné Kraví hory v Sedlešovicích. Kraví hora leží na hranici dvou významných geologických celků: Český masív, prastaré krystalinikum, vzniklé sopečnou činností a Karpaty tvořené mořskými a sladkovodními sedimenty a sprašemi. Právě krystalinické podloží dodává zdejším vínům zvláštní minerální charakter. Nízké keře, malé zatížení úrodou a důsledné zelené práce ve vinici napomáhají dobrému vyzrávání hroznů.
Bohatství modrých sklepů

Znáte Gryllus nebo Šaler?

Kromě tradičních bílých, růžových a červených vín vyrábí i vína speciální jako vína ledová, vína zrající na kvasnicích a v dubových sudech (Sur lie), vína likérová (Šaler) a vína přírodní, vyráběná ze šlapaných hroznů a kvašená divokými kvasinkami (Edelspitz). Vyhlášeným červeným vínem je rodinné cuvée Gryllus, zrající rok v malých dubových sudech.
Pod značkou Der Ilgner, odkazující na rakouské kořeny jednoho ze spolumajitelů, jsou na trh uváděny Meruňkový nektarBezový sirup.

Marek Špalek, hlava rodinného vinařského marketingu, umí zákazníka zaujmout příběhem ilustrujícím vznik vína. Od Špalků jste tak třeba mohli na podzim roku 2021 ochutnat přírodně perlivé cuvée VEUVE SQYBA  nebo na jaře roku 2022 víno s názvem Ein Kessel Buntes.
 
Znáte Gryllus nebo Šaler?
Vinotrh

POTVRZENÍ VĚKU

Vstupujete na stránky s prodejem alkoholu.
Prosím potvrďte, že Vám již bylo 18 let.
ano, bylo
ne, nebylo
Bohužel, k návštěvě těchto stránek musíte mít věk, který odpovídá zákonné věkové hranici pro konzumaci alkoholu.