Výsledky soutěže o titul Vinařství roku 2014

Výsledky soutěže o titul Vinařství roku 2014

Hned tři znojemská vinařství se letos probojovala mezi devět finalistů soutěže o prestižní titul Vinařství roku 2014.
V kategorii středních vinařství  to bylo Vinařství ŠPALEK a Vinařství Kořínek a v kategorii velkých vinařství Vinařství LAHOFER.

Velký úspěch zaznamenalo Vinařství ŠPALEK, které se v kategorii malých vinařství stalo Vinařstvím roku 2014!

Špalkovi nejlepším malým vinařstvím v České republice pro rok 2014

Vinařství rodiny Špalkovy z Nového Šaldorfa si z finálového klání v soutěži o titul Vinařství roku 2014 v kategorii malá vinařství odnáší vítězství. Vinařství Špalek bylo vybráno odbornou porotou ze tří finalistů ve své kategorii. Mezi kritéria, která rozhodla, patřila nejen kvalita a produkce samotného vína, ale například také stav a péče o vinice, zapojení do vinařské turistiky, přístup k životnímu prostředí a marketing.

„S neskrývaným nadšením a zároveň pokorou se radujeme z takového ocenění naší dlouholeté snahy. Coby vinařství vyznáváme cestu poctivé práce, jak ve vinici, tak ve sklepě, dlouhodobě se našim zákazníkům snažíme nabídnout nejen víno, ale i zážitek, který v nich zůstane po dlouhou dobu. Je pro nás velkou odměnou, že jsme vnímáni i odborníky jako kvalitní značka. Nemalou zásluhu na úspěchu vinařství mají nejen členové rodiny, ale také naši zaměstnanci,“ dělí se o pocity František Špalek, zakladatel rodinného vinařství.

„Věříme, že porotu zaujal charakter a různorodý styl našich vín. Vyrábíme vína jak svěží a srozumitelná, tak vína speciálních postupů, jako například sur lie, či dle historických metod, vína ledová, nebo likérová. Obzvláštní péči věnujeme našim vinicím o rozloze 10 hektarů, které se nacházejí v jedinečné lokalitě Kraví hora ve znojemské podoblasti. Od roku 2015 přecházíme do bio režimu, v loňském roce jsme vybudovali mimo jiné tři takzvané hmyzí hotely, abychom podpořili biodiverzitu Kraví hory, návštěvníci se mohou pokochat výhledem na tuto krásnou viniční trať a historické Znojmo ze Špalkovy rozhledny, během roku spolupořádáme v Novém Šaldorfu mnohé vinařské akce, například velikonoční výstavu vín, služby otevřených sklepů, či recesistické kopání písku pro Vídeň, jsme zakládajícími členy VOC Znojmo,“ odhaduje možné důvody úspěchu vinař Petr Ilgner.


Vítězem šestého ročníku soutěže o titul Vinařství roku 2014, pořádané Svazem vinařů ČR, se stala společnost Chateau Valtice – Vinné sklepy Valtice a.s. Ocenění převzal během slavnostního galavečera 26. března v pražském Veletržním paláci ředitel pro marketing a strategii David Šťastný se svým otcem Antonínem Šťastným.

Celoroční práci a úspěchy společnosti Chateau Valtice – Vinné sklepy Valtice a.s. v uplynulém roce ocenila sedmičlenná odborná porota, která ji ohodnotila jako nejlepší v kategorii „velké vinařství“, společně s Žernoseckým vinařstvím, s.r.o., které zvítězilo v kategorii „střední vinařství“ a Vinařství Špalek, které získalo prvenství v kategorii „malé vinařství“.PŘEHLED OCENĚNÍ VINAŘSTVÍ ROKU 2014:

ABSOLUTNÍ VÍTĚZ A DRŽITEL TITULU VINAŘSTVÍ ROKU 2014:
Chateau Valtice – Vinné sklepy Valtice a.s

DRŽITEL TITULU VINAŘSTVÍ ROKU 2014 V KATEGORII STŘEDNÍ VINAŘSTVÍ:
Žernosecké vinařství, s.r.o.

DRŽITEL TITULU VINAŘSTVÍ ROKU 2014 V KATEGORII MALÁ VINAŘSTVÍ:
Vinařství ŠPALEK

MEDIATEL VINDEMIA PUBLICA 2014 (cena veřejnosti):
Zemědělské družstvo Sedlec u Mikulova


CENA VILÉMA KRAUSE (významné vinařské osobnosti s celoživotním přínosem pro tento obor)
ING. DRAHOMÍR MÍŠA
Známý vinohradnický a vinařský odborník a pedagog, který působil jako pedagog na Střední zemědělské technické škole oboru vinohradnického ve Valticích a později jako odborných asistent na Zahradnické fakultě MZLU Brno v Lednici na Moravě. Publikoval řadu odborných článků ve Vinařském obzoru, napsal knihy jako Vinařův rok, Zakládání vinic, Pěstování stolních hroznů a učebnice Ochrana rostlin pro střední školy.

Enolog roku 2014 (enolog – mladý vinař do 38 let):
FILIP MLÝNEK, ENOLOG SPOLEČNOSTI VINAŘSTVÍ VOLAŘÍK

VINDEMIA ACTA 2014 (cena za kvalitní novinářskou práci propagující víno):
FILIP VRÁNA – REDAKTOR BRNĚNSKÉ ČTK
za kvalitní novinářskou práci publikující nezkreslené informace o vinařství v ČR

VINDEMIA LIBRI 2014 (cena za nejlepší literaturu propagující víno):
DOC. ING. MILOŠ MICHLOVSKÝ, DRSC.
za kvalitní publikační činnost ve prospěch vinařství v ČR publikací titulů Bobule, Lexikon chemického složení vína a Příprava bílých vín

Vinotrh

POTVRZENÍ VĚKU

Vstupujete na stránky s prodejem alkoholu.
Prosím potvrďte, že Vám již bylo 18 let.
ano, bylo
ne, nebylo
Bohužel, k návštěvě těchto stránek musíte mít věk, který odpovídá zákonné věkové hranici pro konzumaci alkoholu.