(Ne)vinná agitka

(Ne)vinná agitka

10. 1. 2018, Znojmo

text: Petra Pokorná, Vinotrh.cz

Tak mě dneska vzali chlapi na degustaci. No… a?
Ti chlapi byli osobně vinaři ze znojemských vinařství sdružených ve VOC Znojmo a degustoval se výběr z téměř desetiletého archívu vín nejstaršího apelačního systému v této republice, kterým právě VOC Znojmo je. Jsem poctěna a trochu nervózní. Přece jen, co se vína týká, „všecko co umím je od taty“.
Degustační list čítá 19 vzorků, samozřejmě výhradně odrůd Veltlínské zelené, Sauvignon a Ryzlink rýnský. Každé ze členských vinařství spolku VOC Znojmo je zastoupeno právě jedenkrát. „Výběr je více méně náhodný, dbali jsme pouze na rovnováhu mezi počty vzorků v odrůdách,“ upřesňuje předseda VOC Znojmo František Koudela. Nejstarší víno je ročníku 2008, což je první, ze kterého mohla být vína VOC Znojmo zatřiďována. Nejmladší je Veltlín z roku 2015, ten také celou ochutnávku otevírá. 

„Takovýhle vzorky na Vinotrhu nemáš, co?,“ smějí se vinaři, když povolí oficiální atmosféra a ve skleničkách se objeví první z překvapivých vzorků. Pozor, přátelé, tady musím krátce obchodně vysvětlit: samozřejmě, že nemám, jsou už totiž dávno vyprodané :)).
A tak chvilku váhám, jestli vůbec blog o tomhle zážitku psát, když už ta vína nemůžete ochutnat … ale jestli jste dočetli až sem, zasloužíte si aspoň ukázku z té vinařské symfonie:

První sloka: Veltlínské zelené
Začíná Ampelos, jejich Veltlín 2015 má jiskrně čistou barvu a lipovinku ve vůni. LAHOFERský Veltín 2012 stále zdobí bohatá a dlouhá dochuť. Ještě o rok starší je Veltín od HANZELa, na ten věk stále svěží. Vysoký extrakt výrazně odlišuje Veltín ročníku 2010 z Vinařství Josefa Dobrovolného. Veltlín 2009 od Petra Nejedlíka nese spíš typický autentický rukopis svého tvůrce než typické znaky znojemských Veltínů. Zatříděním do VOC svého času neprošel, času tohoto je to ale výborné a zajímavé víno.

Druhá sloka:  Sauvignon
Angreštovému Sauvginonu ročníku 2014 z Vinařství Trávníček a Kořínek překvapivě sluší drsnější chuť. Piálka a Jägra reprezentuje taktéž Sauvignon ročníku 2014, tento je ale výrazně černorybízový a trochu travnatý, doplněný vtípky Jardy Jägra o schopnosti trávy rozpouštět se v tucích a alkoholu. Přeskočím Sádek, tam byl v lahvi korek. Naopak Vinné sklepy Lechovice září se Sauvignonem 2011. Černý rybíz, plné víno s dlouho dochutí, harmonické, na špici. S noblesou sobě vlastní schytali další lahev s korkem na svém Sauvignonu 2011 Špalkovi. Velkým překvapením je vzorek ze sklepa Honzy Vaňka ročníku 2010, který původním zatřiďováním neprošel pro příliš čitelnou stopu sudu ve vůni i v chuti. Téměř osm let ležení na lahvi však tomuto Sauvignonu výrazně prospělo. Víno nazrálo, přitom má šťavnatou křupavou kyselinku, je stále svěží a má další potenciál ke zrání (a tolik prostoru mu věnuji hlavně proto, že by ještě mělo být k dostání – prověřím!!). Následující Sauvignon je snad ještě hezčí, taktéž ročník 2010, vinařství WALDBERG. Kulaté, harmonické, medovinka. O cukr lepší než Vaněk, píšu si. Můj soukromý vítěz :). Hodonický Sauvignon nezatříděný tehdy, ani dnes neboduje. Poslední Sauvignon z EKO Hnízdo je zároveň nejstarším vzorkem, ročník 2008. Na deset let staré víno je stále příjemný, byť s palčivým vjemem alkoholu, který víno zjevně drží při životě.

Třetí sloka: Ryzlink rýnský
Představte si, představte si … Znojemsko bez Znovínu, to nejde, že? Jejich Rýňák 2014 má lipový květ a med ve vůni i v chuti a nejvyšší extrakt 31,6, který hovoří za vše. Mnohem víc typický Znovín, než typický VOC rýňák, ale moc dobrý. Řízný minerální Rýňák 2013 s petrolejovými tóny reprezentuje tvorbu Reného Vrátila pro Arte Vini. Rýňáky z Vinice Hnanice a od Marka Líbala, oba ročník 2010 patří taktéž k degustačním vzorkům, které nebyly zatříděny. Pomyslné finále patří ve vysokém standardu a vysoké barvě Rýňáku 2010 Jirky Horta.
 

Pěkný to mají kluci, to VOC Znojmo. Fakt funguje. Náhodná volba v bohatém archívu to jen potvrdila. Značka VOC Znojmo (Vína Originální Certifikace Znojmo) je po necelých deseti letech prověřeným vodítkem pro všechny, kteří potřebují jednoduchou radu při volbě kvalitního moravského vína.
 

PS: A ještě jedna rada pro správnou volbu o nadcházejícím víkendu. Hlavně žádnou becherovku!!


Vinotrh

POTVRZENÍ VĚKU

Vstupujete na stránky s prodejem alkoholu.
Prosím potvrďte, že Vám již bylo 18 let.
ano, bylo
ne, nebylo
Bohužel, k návštěvě těchto stránek musíte mít věk, který odpovídá zákonné věkové hranici pro konzumaci alkoholu.