Pijáci

Pijáci

19. 8. 2016, Znojmo

úvodní slovo:  Petra Pokorná, Vinotrh.cz
text:  Ak. soch. Zdeněk Maixner, www.maixnersocharstvi.cz


Někdy se to sejde.
Jako tento týden, kdy jsem hledala delikátní ilustraci k tématu panenských vín - a našla jsem svět sklepních plastik znojemského sochaře Zdeňka Maixnera.

Čertovský košt, Bacchus, Pohostinná Venuše nebo Pijáci.
Najdete je ve sklepích kolem Znojma. Hledejte je jako autor sám: 

"Sestupuji ze schodů a v mihotavém světle svíčky se ptám, jestli tam pořád jsou. Opatrně našlapuji po svažujících se  kamenných vlhkých stupních a pomalu si zvykám na tmu. Pod nohama mi skřípe štěrk, ještě pár kroků -  jsem dole. V krásně klenutém sklípku, kde je to cítit po víně, ušlechtilé plísni a lidské radosti.

Natahuji ruku se svíčkou a už začínám rozpoznávat  první zatím nejasnou figuru. Nejdřív očima ohmatávám několik černých stínů, ale pak vidím to, co hledám. - Ano jsou tady a stále tvrdě pracují. Jen na chviličku si odpočinou, trochu se prospí a už zase neúnavně pokračují v započatém díle. Je to tvrdá šichta stále dokola popíjet a překoštovávat vína.

Jeden stále doplňuje koštýř a rozlévá tekuté slunce svým kumpánům. Stačí jen poválet víno na jazyku, vychutnat a pomalu nechat sklouznout do žaludku. Zahanbeně hledím na tu píli a v duchu je obdivuji. To bych nevydržel. Na to nemám.

Pro jistotu jdu překontrolovat své archívy. Určitě tam ještě něco zbylo. Nedá se nic dělat, pro jistotu si beru pár lahví sebou. Taky chci z toho něco mít. Tiše odcházím, zamykám sklep s pocitem, že je vše, jak má být. O má vína je dobře postaráno."


Vinotrh

POTVRZENÍ VĚKU

Vstupujete na stránky s prodejem alkoholu.
Prosím potvrďte, že Vám již bylo 18 let.
ano, bylo
ne, nebylo
Bohužel, k návštěvě těchto stránek musíte mít věk, který odpovídá zákonné věkové hranici pro konzumaci alkoholu.