Tatínkova zásluha (aneb Královna vín z Nového Šaldorfa)

Tatínkova zásluha (aneb Královna vín z Nového Šaldorfa)

18. 4. 2018, Znojmo


„Napište tam, že je to hlavně tatínkova zásluha,“ nartusí naoko Tonda Náprava a jako vždy prchá z dosahu fotoaparátu.
Na stole před jeho vinařstvím se leskne v ostrém dubnovém slunci korunka Královny vín. Vyfotím si mladou Královnu tedy aspoň s maminkou Ivanou. Aspoň jednou. Na zbytku fotek je hlavně obrovský zvědavý pes.

Vítejte ve vinařství Nápravových v Novém Šaldorfě, odkud pochází Královna vína České republiky 2018, slečna Jana Nápravová.
„Tak jak je to s těmi zásluhami?,“ ptám se štíhlé brunetky. „Já totiž na Vinařskou nechtěla,“ směje se Jana a znovu líčí příběh, který proběhl médii po oznámení jejího vítězství. Jak ji k její nelibosti rodina tlačila do pokračování rodinné vinařské tradice, jak chtěla jít studovat na obchodní akademii, jak nad její tvrdohlavostí zlomili hůl a to jí nakonec pomohlo najít vlastní cestu ke studiu na střední vinařské škole ve Valticích.

Jen drobná odbočka pro ty, kteří se nenarodili ve vinařském kraji. Říkejme mu třeba Znojemsko. Statistická pravděpodobnost, že se narodíte na Znojemsku a nikdo z vaší blízké ani vzdálené rodiny nebude mít vinný sklep je, hrubým odhadem, mizivá. Takové dítě z vinařské rodiny pozná zálist a umí sečkovat, když už na to dosáhne. Ví, jak se šikovně vyhnout okopávání vinohradu, nebudí rodiče po nočním stáčení a lahvování a své první víno ochutná před nástupem do základní školy z láskyplných rukou dědečka. Jen lízni, honem, však to mamka nevidí.
Teda aspoň to tak bylo za nás. Přemýšlím, kolikátou generací vinařských dětí na Znojemsku už je vlastně Jana Nápravová. Třetí po revoluci, dalo by se říct. Jedno se každopádně nemění. Pokud zůstanete na Znojemsku žít a ve víně najdete zalíbení (stačí, když ho budete pít, což se s vysokou pravděpodobností stane) bude to hlavně zásluhou vašeho tatínka. Toho, ze kterého se v budoucnu stane dědeček, který dá poprvné líznout vína vašemu milovanému děťátku. :)

Tímto léty prověřeným způsobem získala lásku k vínu také letošní Králova vína, Jana Nápravová, dnes už mladá dáma, která kráčí svou vlastní vinnou cestou. Osmnáctiletá studentka oboru Vinohradnictví vínem opravdu žije. Přes týden jej studuje ve Valticích a o víkendech pomáhá doma v rodinném vinařství se vším, co je potřeba. Ve volném čase brigádničí ve valtickém Centru Excelence nebo v Salonu vín a doma hlavně v Krásném sklepě v Novém Šaldorfě nebo znojemském winebaru CHATKA, které oba patří Janě Tkadlecové. Byla to právě Jana Tkadlecová, která mě na šikovnost naší Janči před dvěma lety upozornila. Také přítel jejího veličenstva (ano pánové, je mi líto, Královna je už zadaná) se točí kolem vína a Jana nevylučuje, že by jej někdy v budoucnu mohli dělat společně. Do té doby ji čeká ještě pár pěkných lekcí doma. Nápravovi se totiž letos pustí do dlouho plánované stavby nového vinného sklepa.

Přesouváme se s focením na houpačku před Krásný sklep. Je pátek odpoledne.  To by bylo, aby v něm Jana Tkadlecová nechystala nějakou akci. Na scénu vstupuje druhý velký pes a šmajdá mi při focení po botách. „Jani, ať Peťa napíše, že jsem Tvůj vzor,“ řehtá se zkušená vinařská matadorka. Obě Jany se mi pak podaří vyfotit. Překvapivě i bez psů. Upřesňují si, kdy dnes nastupuje Královna vína do práce. Ještě máme chvilku jít udělat pár fotek do sklepa, k sudům.

Takže tatínek Tonda a Jana Tkadlecová. Škola života. „Na soutěž jsem se nijak zvlášť nechystala,“ krčí Jana cestou do sklepa s pousmáním rameny a potvrzuje mé myšlenky: „prostě jsem si říkala, buď to víno v sobě mám, nebo ne.“
Jani, gratulujeme a jsme na Vás na pyšní!

 


 
Soutěž Královna vín České republiky
Soutěž se pořádá každý rok v rámci mezinárodní soutěže mladých vín Vinum Juvenale.
Účastnice soutěže musí mít věk 18 až 25 let, musí pocházet z vinařské rodiny a svou prací či studiem být spojené s výrobou vína.
Vlastní soutěž obsahuje vědomostní test, degustaci tří vzorků (2 bílé a 1 červený) a pohovor.
Úřadující Královna má být ozdobou vinařských akcí. 
Letošní jubilejní 20. ročník mezinárodní soutěže mladých vín Vinum Juvenale s volbou Královny vín České republiky se konal v Brně ve středu 7.3.2018.
 

Vína z Nového Šaldorfa včetně oblíbeného Sylvánského z vinařství rodiny Nápravovy ochutnáte v kolekci vín Šaldorfská!


Text a foto: Petra Pokorná, Vinotrh.cz


Vinotrh

POTVRZENÍ VĚKU

Vstupujete na stránky s prodejem alkoholu.
Prosím potvrďte, že Vám již bylo 18 let.
ano, bylo
ne, nebylo
Bohužel, k návštěvě těchto stránek musíte mít věk, který odpovídá zákonné věkové hranici pro konzumaci alkoholu.